EGE YILDIZ KURŞUNSUZ PVC TEMİZ SU BORUSU

Ege Yıldız günümüz teknolojisi ile ürettiği Türkiye nin ilk ve tek basınçlı kurşunsuz temiz su boruları ile fark yarattı. Çevreye duyarlı insan sağlığı ile dost , ÖNCE SAĞLIK sloganı ile üretilen borular alt yapı sektöründe aranan boru oldu. Kurşunsuz boruyu,İçeriğinde yer alan Çinko bileşenleri nedeniyle Belediye’lerin öncelikle tercih ettiklerini belirten Ege Yıldız Genel Müdür yardımcısı Salih Algun şunları söyledi .

“ Dünya sağlık örgütünün önerdiği boru olan PVC Basınçlı Kurşunsuz boruları ilk tercih eden Belediye Denizli’ye bağlı Buldan Belediyesi oldu. Beldenin altyapısının yenilenmesi kapsamında Kurşunsuz boruyu tercih ettiler. Bizlerde,her türlü teknik desteği verdik. Daha sonrasında birçok Belediye’den talep aldık. “

Plastik boruların kullanımının tarihsel süreci ile ilgili görüşlerinide açıklayan Algun sözlerine şöyle devam etti. “PVC malzemeden mamul borular,1960’lı yıllarda sağlıklı olmaları,sağlamlıkları,hafiflikleri,korozyona dayanımları ve montaj kolaylıkları gibi nedenlerle kanserojen olan asbestli borular yerine kullanılmaya başlanmıştır.

Ancak PVC Boruların üretimi sırasında yüksek sıcaklıktan korunmaları için, içeriğinde birtakım kimyasallar bulunan stabilizatörler kullanılmaktadır.Bu stabilizatörlerin içme sularına etkisi, Gıda kodeksinde belirtilen sınırlar içersinde kalmasına rağmen, bünyesinde bulundurduğu ağır metaller sağlık açısından her zaman tehdit oluşturmuştur.

Avrupa topluluğu ülkeleri her alanda olduğu gibi bu alanda da öncü rol üstlenip koruyucu tedbirler uygulamaya başlamışlardır. Kalsiyum-Çinko stabilizatörleri bünyesinde insan sağlığını tehdit eden ağır metal bulundurmadığından temiz su boru üretiminde kullanılacak en iyi alternatif olarak görülmektedir.

2006 yılında “The Toxics Use Reduction Institute“ PVC’ de kullanılacak birincil stabilizatör olarak Kalsiyum-Çinko stabilizatörlerini belirlemiştir. Ayrıca Avrupa’nın ”Vinyl Plus Task Force“ organizasyonu Kalsiyum-Çinko stabilizatörü kullanımının %60 a ulaştığını belirlemiştir. Bütün bunların yanında kalsiyum ve çinkonun, doğal olarak zehirsiz ve insan sağlığı için gerekli elementler olarak belirtilmektedir.

Kalsiyum Çinko Stabilizatörlü PVC-U boruların, sağlık açısından bu önemli üstünlüğünün yanında, teknik olarak diğer üstünlükleri ise; Uzun Süreli UV Koruması: Kalsiyum-Çinko stabilizatörleri, PVC-U boruları uzun süre UV radyasyonundan koruması nedeniyle,diğer stabilizatörlerden daha avantajlıdır.Böylece uzun süre borunun renginin ve mekanik özelliklerinin korunması mümkündür. Yüksek Mekanik Dayanım: Kalsiyum-Çinko stabilizatörleri ile üretilen borular, daha yüksek mekanik dayanıma (basınç ve darbe ) sahiptirler.”

Resim : Ege Yıldız Genel Müdür Yardımcısı SALİH ALGUN ”